Урожай громаді

Навчальний візит до Польщі « Малий може дуже багато…»

Опубліковано: 27-12-2016


Урожай громаді

Благодійний фонд «Урожай – громаді» за підтримки ТОВ «НВФ «Урожай» та спільно з лідерами сіл Черкащини нещодавно реалізував  навчальний візит до Польщі для обміну досвідом.  Сільські активісти  мали можливість пройти курс навчання зі створення проектів. Співпрацю такого рівня вдалося реалізувати завдяки  «Конвенту самоврядної співпраці Польща – Україна». Щойно група сільських голів та активістів громад повернулись із закордонного відрядження. Переповнені емоціями та новими знаннями, вони готові до процесу створення нових проектів.

«Конвент самоврядної співпраці Польща – Україна» було засновано у 2011 році, як польська неурядова організація, членами якої є польські органи місцевого самоврядування, що співпрацюють з українськими партнерами – органами місцевої влади. Конвент сприяє ідеї місцевого самоврядування та  впроваджує спільні проекти з Україною, залучаючи кошти Євросоюзу для реалізації ідеї співпраці. До складу Конвенту входять 22 органи місцевої влади на території Польщі. Один  з них – Заходнопоморське воєводство. Саме на території цього воєводства і побували черкаські  представники місцевого самоврядування.

Найбільшу частину часу українські гості провели в місті Поліце. Завдяки гостинності бурмістра  Владислава Дякуна  та його професійній команді,  упродовж тижня, з 28 листопада -  до 3 січня, українці багато чому змогли  навчитись. Зокрема,  як гміна Поліце співпрацює з неурядовими організаціями, дізнатися про правові основи  такої діяльності, вивчити сфери співпраці, види фінансової допомоги та об’єкти для співпраці.

На чому ж найбільше  акцентують увагу поляки ? Пер за все,  - це спорт, культура, дозвілля та благоустрій. Європейський рівень життя в країні  дозволяє  реалізовувати різноманітні проекти, пов’язані розвитком територій, поліпшенням  інфраструктури, побуту та стандартів. Для українців – це поки що віддалена  мрія. Але наближати її до здійснення –  у планах учасників навчального проекту.  Знайомлячись із життям гміни Поліце, українські гості побували також  у деяких сільських громадах, побачили, як організована робота в них, а також поспілкувались зі своїми колегами, сільськими головами. Вражає польська гостинність, відкритість та бажання до співпраці. Учасники навчального візиту  також відвідали місто Щецін, великий  індустріальний та культурний центр  Польщі.  За словами одного з українських учасників візиту Юрія Розе, сільського голови с. Келеберда, Канівського району,  для нього та його колег це унікальна можливість побачити світ, розширити  професійний світогляд і зрештою перейняти досвід ефективної роботи органів місцевого самоврядування.

Для лідерів сільських громад та зрештою й самого Благодійного фонду, впевнена директор БФ «Урожай-громаді»  Тетяна Волочай, така співпраця – важлива сходинка для розвитку,  своєрідний пілотний проект, який відчиняє двері для нових можливостей, а згодом і ефективних змін у громадах.

На важливості якісно нових змін у громадах наголошує директор ТОВ «НВФ «Урожай» Олег Васецький. Він упевнений, що саме сільські голови як лідери громад мають генерувати нові ідеї та проекти і власним прикладом доводити їх ефективність.

  • Міжнародний обмін досвідом стане поштовхом для учасників проекту змінитися самому.Одна справа – читати про те, як треба ефективно працювати органам місцевого самоврядування, і зовсім інша справа – побачити на власні очі, як можна розвивати громади, скажімо, на прикладі Польщі. Ця країна, хоч і набагато стабільніша в економічному плані, ніж Україна, проте й надто близька нам: схожа мова, культура, ментальність. Тому й польський досвід розвитку громад можна цілком перейняти й нашим сільським активістам. Головне для цього – тверде переконання в тому, що зміни можливі, за них варто боротися і починати треба насамперед з себе,–наголошує Олег Васецький.

 

 


Повернутися на попередню сторінку